Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Jaką formę transportu z Chin do Polski wybrać?

Jaką formę transportu z Chin do Polski wybrać?

Data dodania:
2022-06-24 12:56:54

Transport morski, lotniczy, a może kolejowy – który z nich najlepiej sprawdzi się przy imporcie towarów z Chin? Jaki jest czas oczekiwania na dostawę? Która metoda transportu jest najtańszy, a która najbezpieczniejszy? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do lektury!

Transport morski

Transport morski to zdecydowanie najpopularniejsza forma przewozu towarów z Chin do Polski. Do przesyłu ładunków na statkach handlowych (tzw. kontenerowcach) wykorzystuje się kontenery, które mają bardzo dużą ładowność. Właśnie dlatego transport morski uznawany jest za najpraktyczniejszą metodę transportu. Jest ona chętnie wybierany także ze względu na to, że jest po prostu najtańsza i pozwala na przesył różnego rodzaju towarów, zarówno tych niewielkich, takich jak elektronika, jak i znacznie większych, jak maszyny produkcyjne. Ponadto w transporcie morskim można przesyłać także materiały niebezpieczne. Warto również dodać, że w transporcie morskim w formule FCA istnieje możliwość wysyłania drobnicy w kontenerze zbiorczym, w którym zostały umieszczone także ładunki innych nabywców, co pozwala sporo zaoszczędzić na przesyle towarów.

Pomimo wielu zalet, transport morski ma też swoje wady, a jedną z nich jest czas jego trwania. Otóż przesłanie towarów z Chin do Polski statkiem trwa od 3 do nawet 8 tygodni. Co więcej, tak długi okres na morzu oraz cumowanie w licznych portach może mieć niekorzystny wpływ na przewożone towary.

Transport lotniczy

Transport lotniczy jest zdecydowanie najdroższą, a jednocześnie najszybszą formą przesyłu towarów. Przesyłka z Chin w Polsce pojawi się w mniej niż 10 dni. Warto również dodać, że ta forma transportu uznawana jest także za najbezpieczniejszą, stąd też idealnie sprawdza się do przewozu leków oraz farmaceutyków, jak i towarów luksusowych. Co więcej, ze względu na bardzo szybki transport, wykorzystywana jest do przewozu produktów o krótkim terminie ważności (np. żywności).

Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie towary można wysyłać przy pomocy tego środku transportu. Otóż do transportu lotniczego nie zostaną dopuszczone na przykład towary niebezpieczne, takie jak materiały wybuchowe, materiały łatwopalne czy groźne substancje chemiczne.

Transport kolejowy

Transport kolejowy to idealny kompromis pomiędzy transportem morskim i lotniczym. Wysyłka towarów pociągiem jest bowiem znacznie tańsza od wysyłki samolotem, zaś sam transport trwa niecałe dwa tygodnie, co czyni go szybszym w porównaniu do transportu kontenerowcem.

Jeśli chodzi o wady i zalety transportu kolejowego, warto zacząć od tego, że głównym atutem transportu kolejowego jest duża ładowność pociągów i ich niska awaryjność, a także możliwość przewożenia towarów niebezpiecznych. Natomiast kolej nie będzie dobrym wyborem, gdy transportuje się drobnicę lub gdy nie można pozwolić sobie na opłacenie transportu intermodalnego.

Aktualności


2023-02-03 13:12:20

Wtryskiwanie jest jednym z etapów formowania wtryskowego, które wykorzystywane jest w celu przetwarzania tworzyw sztucznych. Odpowiada za uplastycznienie materiału wyjściowego (najczęściej w postaci granulatu), który jest następnie wtryskiw...

Więcej

2022-08-05 12:20:01

Dobór właściwych zabezpieczeń w formie systemy dla biura, wymaga analizy zagrożeń. Chociaż pierwsze może się pojawić ryzyko kradzieży czy wstępu osób nieupoważnionych, musimy pamiętać o jednym kluczowym aspekcie. Zagrożenie zniszczeniem – p...

Więcej

2022-07-28 11:50:10

Piknik to doskonały pomysł na rodzinny wypoczynek na świeżym powietrzu. Warto się na to zdecydować przede wszystkim w okresie wiosennym oraz letnim, kiedy to wysoka temperatura za oknem sprzyja rodzinnym wyjściom. Na samym początku należy s...

Więcej