Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Czym jest USCC i dlaczego jest tak ważny?

Czym jest USCC i dlaczego jest tak ważny?

Data dodania:
2022-07-05 14:59:07

Każda osoba importująca towar z Chin spotyka się z tajemniczo brzmiącym kodem USCC. Czym jest Unified Social Credit Code i dlaczego jest tak ważny w kontekście sprowadzania towarów z chin? Dowiesz się tego, czytając nasz dzisiejszy wpis.

Czym jest USCC (Unified Social Credit Code)?

Unified Social Credit Code (USCC) jest 18-znakowym numerem, który otrzymać może przedsiębiorstwo zarejestrowane w Chinach kontynentalnych. Posiadanie takiego numeru oznacza, że firma została zweryfikowana przez chiński rząd i może w sposób całkowicie legalny prowadzić działalność gospodarczą.

Numer ten przyznawany jest nie tylko producentom, ale także szkołom, szpitalom czy firmom usługowym. USCC to połączenie kodu organizacji, dowodu rejestracyjnego i numeru firmy, które sprawiają, że może ona legalnie działać na terenie tego kraju. Jeśli wiec zamierzamy przeprowadzić import maszyn z Chin lub przewieźć przez granicę inny towar, sprawdźmy czy Unified Social Credit Code jest poprawny.

Numery w kodzie USCC - co znaczą?

Wbrew pozorom USCC nie jest ciągiem przypadkowych liter i cyfr. Kod ten nadawany jest przy użyciu ściśle określonego wzoru. Można się z niego dowiedzieć np jaki jest zakres działalności danej firmy i na jakich zasadach jest opodatkowania.

Ponadto USCC określa:

  • kod organizacji,
  • typ spółki,
  • kod regionu, gdzie działa firma,
  • organ rejestrujący.

Dzięki niemu możemy więc dowiedzieć się o danej firmie sporo ciekawych informacji, a pamiętajmy, że USCC jest niezwykle istotny przy imporcie towaru za granicę, dlatego przed dogadaniem szczegółów z danym producentem, warto sprawdzić, czy ma on nadany ten numer. Powinniśmy też pamiętać, że zakup towaru w Chinach obarczony jest wieloma obowiązkami, dlatego przed nawiązaniem współpracy należy dokładnie sprawdzić jak wygląda import z Chin krok po kroku.

Gdzie można sprawdzić USCC?

Sprawdzenie USCC nie powinno przysporzyć problemów nawet początkującym importerom. Numer ten można bowiem wyszukać na kilka sposobów. Najszybciej oczywiście zapytać producenta, bo żaden uczciwie działający przedsiębiorca nie powinien utrudniać przekazanie USCC. Jeśli jednak import przeprowadzany jest przy udziale pośrednika, wart dołożyć wszelkich starań, by wysłana została do nas licencja biznesowa firmy, z jaką zamierzamy współpracować.

USCC jest jej częścią i znaleźć go można na samym jej środku lub w lewym górnym rogu. Numer ten znaleźć można także w wielu innych certyfikatach i licencjach, ale ważne jest, by zweryfikować go przed złożeniem zamówienia, bo tylko wtedy będziemy w stanie przeprowadzić bezpieczny import z Chin.

Aktualności


2023-02-03 13:12:20

Wtryskiwanie jest jednym z etapów formowania wtryskowego, które wykorzystywane jest w celu przetwarzania tworzyw sztucznych. Odpowiada za uplastycznienie materiału wyjściowego (najczęściej w postaci granulatu), który jest następnie wtryskiw...

Więcej

2022-08-05 12:20:01

Dobór właściwych zabezpieczeń w formie systemy dla biura, wymaga analizy zagrożeń. Chociaż pierwsze może się pojawić ryzyko kradzieży czy wstępu osób nieupoważnionych, musimy pamiętać o jednym kluczowym aspekcie. Zagrożenie zniszczeniem – p...

Więcej

2022-07-28 11:50:10

Piknik to doskonały pomysł na rodzinny wypoczynek na świeżym powietrzu. Warto się na to zdecydować przede wszystkim w okresie wiosennym oraz letnim, kiedy to wysoka temperatura za oknem sprzyja rodzinnym wyjściom. Na samym początku należy s...

Więcej